ATV Sporu Hakkında Herşey !

Türkiye Enduro ve ATV Şampiyonası – ATV Yarışçıları

Spread the love

Türkiye ATV Şampiyonası

Türkiye’de ATV araçları spor amaçlı birçok turistik bölgede tercih edilmekle beraber şampiyonların da yapıldığı bir ülke haline gelmiştir. ATV satışları çok aktif olmamasına rağmen özellikle yaz aylarında farklılık arayanlar ve tatillerine renk katmak isteyenlerin bir numaralı tercihidir. Üstelik bu araçlar yüksek performansları ile tanınan motor gücü fazla olan makinelerdir. Türkiye Motosiklet Federasyonu birçok yarışçının aktif olduğu Türkiye ATV şampiyonası ile ülkemizin adını duyurmak ve dünyaca düzenlenen şampiyonlara ev sahipliği yapmak amacındadır. Türkiye ATV sınıfında da şampiyonluk formatını elde etmiştir.

Yaygın şekilde kullanılan ATV’ler ile lisanslı sporcuların yarışlarda şampiyonluk için mücadele etmesini sağlar. 4 ayrı ayaktan meydana gelen şampiyonalar Mart ayından başlayıp Eylül ayına kadar belli tarihlerde yapılmaktadır. Organize edilen şampiyonada sporcular farklı sınıflarda yarışmaktadır. Farklı kategorilerde araçların motor güçleri sınıflandırılmaktadır. Yarışlarda parkurların kilometreleri de değişkenlik gösterir. Genellikle 10 km orman etabı bulunur.

Türkiye ATV Şampiyonası
Türkiye ATV Şampiyonası

ATV Yarışçıları

ATV doğa sporu için ideal araçlardan biri iken motor sever kişilerin de yarışlarda rol almasını sağlayan makinelerdir. Farklı teknik özellikleri bulunan ATV’ler yarışlarda performanslarını gösterirken sporcuların araca hâkimiyeti de yarışlarda sıralama elde etmesini sağlar. Günümüzde çok sayıda sporcunun katıldığı şampiyonalar düzenlenir. Düzenlenen etkinliklerde toplumsal farkındalığı destekleyen TMF’nin katkıları olmuştur. ATV motor şampiyonası için eğlenceli vakit geçirmek isteyen sporseverler yarış alanında buluşurlar. Şampiyonada derece elde etmek daha önce parkurda çalışmış kişiler için daha kolay olabilmekte iken ilk kez yarışmaya katılan kişiler aynı başarıyı gösteremeyebilirler. Yarışmalarda elde edilen başarılarda sürücülerin hava şartlarına dayanıklılığı da etkili olmaktadır. Motora en iyi şekilde hâkim olan ve doğa koşullarına göre hızını ayarlayabilen araçlar yarışlarda derece elde etmektedir.

Türkiye Enduro ve ATV Şampiyonası

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yapılan ATV şampiyonası 2. ayağı izleyenlerin oldukça dikkatini çekmiştir. Türkiye Enduro ve ATV Şampiyonası, Kartepe Motosiklet Sporu Kulübü, Türkiye Motosiklet Federasyonu ve Bahis siteleri kurulu kurucu üyesi Bahsegel tarafından düzenlenmiştir. Kartepe ilçesinde düzenlenen şampiyona Maşukiye Yarış Parkurunda yapılmıştır. Yarışçılar ise performanslarını göstermek için Türkiye’nin pek çok noktasından gelmişlerdir. Yarışmacılar Enduro ve ATV’ler ile 30 km uzunluğunda olan parkurda yarışmıştır. Yarışta üç tur atarak toplam 90 km yapan sporcular, motor tutkunları tarafından heyecanla izlenmiştir.

Türkiye Enduro ve ATV Şampiyonasında toplamda 94 sporcu Enduro yarışında ise 32 sporcu da ATV klasmanında yarışma şansını bulmuştur. Yarışma öncesinde şampiyonanın yapılacağı tarihler açıklanmakla beraber Enduro, ATV, Süpermoto, Motokros ve Sujeti yarış tarihleri yayınlanmıştır. 2018 Türkiye Enduro ve ATV Şampiyonası birinci ayağı 24- 25 Mart Muğla’da gerçekleştirilirken ikinci ayağı ise 15- 16 Eylülde Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleşmiştir. Türkiye ATV Şampiyonasının son ayağı ile Bodrum’da yapılmıştır. Final heyecanının doruklarda yaşandığı Bodrum, Arena Motorsiklet Parkurunda Bodrum Belediyesi, Muğla Valiliği, Depor Motor, Emrağ İnşaat ve Can- Am ATV markasını destekleri ile gerçekleştirilmiştir.


Add Your Comment

* Indicates Required Field

Your email address will not be published.

*