ATV Sporu Hakkında Herşey !

ATV Markaları ve Modelleri – ATV Motor Teknik Özellikleri

Spread the love

ATV Markaları ve Modelleri

Birden çok fonksiyona sahip arazi araçları olan ATV’ler dört tekerlekli, arazide, şehirde kullanma olanağı sunan motorlardır. Türkiye’de ATV motosikletlere göre daha az pazar payına sahip olsa da motosikleti güvenlik açısından yeterli bulmayanların ilk tercihidir. Şehir hayatının gürültüsünden kaçmak isteyenlerin uzun yol kat edebilme gücü ve hızlılığı sayesinde avantajlı buldukları motorlardır. ATV’ler birçok marka tarafından piyasaya sunulur. Honda, Yamaha, Kanuni, Kral, Tarlas, Yuki, Mondial, Arctic Cat, SMC gibi markalar tarafından üretilen ATV modelleri farklı fiyatlar üzerinden satışa sunulurlar. Tüm ürünlere ait teknik veriler test edildikten sonra taşıtın özellikleri belirlenir. Yol, ağırlık, iklim şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterirler.

ATV Markaları ve Modelleri
ATV Markaları ve Modelleri

ATV Modelleri

ATV modellerinde farklı imalat teknikleri uygulanır ve iki modele ayrılır. Birincisi spor modeller iken diğeri ise arazi için üretilen modellerdir. Spor model ATV genellikle vitesli olmakta ve motor gücü tekere hiçbir kayıp olmadan direk yansır. Hızlı ve sert araçlardır. Arazi modellerin ise iki, dört ve altı çekerli olanları vardır. Ağır arazi şartlarına uygun olan bu tip modeller spor modellere göre dayanıklı ve sorunsuzdur.

ATV sporunun gelişmesi ile beraber üretici firmalar yeni modeller tasarlamışlardır. Tasarımlar boyutlarına göre ayrılabilirken her bir makinenin kendine özgü özellikleri de bulunur. ATV markaları farklı ebatlarda ve renklerde motor üretmekte ve her türlü zevke hitap eden modeller ortaya koymaktadır. ATV modellerinde genellikle kullanılan renkler siyah, kırmızı ve yeşildir. Kullanılacakları zemine göre de farklılık gösteren ATV modeli bulunur. Küçük hacimli motorlar her türlü hava şartına uyum sağlayamazken daha büyük hacimli olanlar çıkılması imkânsız görünen dağ ve yollardan kolaylıkla geçebilen özel tasarımlardır. Sert kayalı, çukurlu, çamurlu, karlı alanlarda kullanılan ATV araçlarının sağlam yapısı sayesinde spor, safari ve yarışlar için sıkça kullanılır.

ATV Teknik Özellikleri

İngilizce karşılığı All Terrain Vehicle olan bu araçlar bütün arazi ve hava koşullarına uygundur. Tasarımları değişken olmakla beraber tekerlek sayıları, motor güçleri ve dayanıklılıkları farklı modelleri barındırır. Genellikle tekerlek sayıları dört adettir. Tek veya çift kişilik olabilen benzinli içten yanmalı motorlu araçlardır. Her türlü zorlu doğa şartlarında ulaşım kolaylığı sağlayan bu araçlar doğa gezileri ve şehir içi ulaşımında da kullanılan makinelerdir.

Motor hacmi bakımında üç gruba ayrılabilen ATV’ler 100cc- 200 cc, 200cc- 300 ila 400 cc, 400 cc- 1000 cc’ye kadar olan motor gücüne sahip üç çeşidi bulunur. 400cc ile 1000 cc arası modeller en gelişmiş teknik özelliğe sahip araçlardır. Her türlü arazi şartında üstün performans gösteren ağır araziler için üretilen özel araçlardır. Küçük hacimli olan spor modeller 10 beygire yaklaşık bir güç üretirken ağır hacimli ATV motor ise 70-80 beygir civarında güç üretebilirler.


Add Your Comment

* Indicates Required Field

Your email address will not be published.

*