ATV Sporu Hakkında Herşey !

Türkiye ATV Sporu Yarışları Nerede ve Ne Zaman Yapılır?

Spread the love

ATV Yarışları

Şehir hayatından sıkılanların doğada eğlenceli vakit geçirmenin yollarını ararken karşılaştıkları eğlenceli sporlardan biridir ATV safari. ATV araçları dağlık alanlarda sağlamlık ve dayanıklılığı ile uzun süreli ve hızlı sürüş imkânı sunar. Kendine güvenen sürücüler ise ATV yarışlarına katılır ve derece elde edebilir. ATV yarışlarında aracı iyi kullanmak önemli olmakla beraber parkur zorluk seviyeleri de sürücüler için oldukça önemlidir. Yarışları kazanmak ya da kaybetmek zorluk seviyeleri farklı parkurlarda elde edilen sıralamaya bağlıdır. İlk üçe girmek için araca iyi şekilde hâkim olmayı ve yüksek performans gerektirir.

ATV Nasıl Yapılır

Son yıllarda popüler hale gelen doğa sporlarından biri olarak ATV yarışları adrenalin severlerin ilk tercihleri arasındadır. Doğayı keşfetmekten hoşlananlar ve trafiğin çilesinden bıkanlar için bu sporlar eğlenmek için iyi bir fırsattır. Enerjili bir gün geçirmek isteyenler ATV nasıl yapılır sorusunun cevabını bilmelidir. ATV sporunda engebeli, çamurlu ve akarsu bulunan yollardan geçildiği için kirlenmeyi hesaba katmak gerekir. Motosiklet gibi iki kol ile yön hareketi yapılabilir ve sağ aşağıda bulunan vites aracılığıyla hız arttırılabilir. Zorlu arazi koşullarına uygun bir araç olduğu için engebelerde fazla zorlanmaz.

Türkiye ATV Sporu Yarışları Nerede ve Ne Zaman Yapılır
Türkiye ATV Sporu Yarışları Nerede ve Ne Zaman Yapılır

ATV safari zorlu hava şartlarında özel ATV araçları ile yapılan bir turdur. Türkiye’de ATV turları Akdeniz ve Ege bölgesinde sıkça yapılır. Yaz ayları ATV yarışları için ise en elverişli havalardır. Bazen yağmurlu bazen de güneşin kavurduğu bir gün ATV sporu için heyecanlı olacaktır. ATV sporu bir buçuk saatten başlamakta ve 6 saatlik bir süreye kadar çıkabilmektedir. Çamura batma, tepelere tırmanma esnasında hız kontrolünün ayarlanması ise önemlidir. Doğru yerde uygun hızı yaparak yarışlarda derece elde etmek mümkündür.

Türkiye ATV Yarışları

Türkiye ATV yarışları her yıl açıklanan yarış takvimi sonrası belirlenen tarihte yapılır. Motokros, ATV, Enduro, Süpermoto ve Drag şampiyonaları Türkiye Motorsiklet Federasyonu ile işbirliği içerisinde https://tr.mobilciyiz.net/ desteği kurularak yapılır. Şampiyonlar genellikle dört ayaktan oluşmakta ve tarihleri 3 ya da 6 ay ara ile yapılabilir. Ülkemizde yarış sezonunun açılması mart ayı ile olmaktadır. Muğla, Antalya, Kocaeli, İstanbul gibi illerde ATV yarışları yapılır. Ülkemizde uluslararası organizasyonlar da yapılmaktadır. Dünya Motokros Şampiyonası gibi uluslararası öneme sahip yarışlara ev sahipliği yapan Türkiye’de eylül aylarında düzenlenir.

ATV’ler tüm arazilere uygun ve hava koşulu ne olursa olsun çalışabilecek şekilde tasarlanan araçlar olduklarından pek çok model üretilir. Tek kişilik ATV motorlar olabildiği gibi çift kişilik olan modelleri de vardır. Geniş kapasiteye sahip bu araçlarda benzinle çalışan içten yanmalı motor bulunur. Motor severlerin ilgisini çeken bu araçlar Türkiye’de yarışların yanı sıra ATV safarileri esnasında kullanılır. ATV motorlar yoğun ilgi görmekte ve Türkiye’de yetişen sporcuların yer aldığı Türkiye Motosiklet Federasyonu bünyesi altında yarışlarda profesyonel sürücüler tarafından kullanılır.


Add Your Comment

* Indicates Required Field

Your email address will not be published.

*