ATV Sporu Hakkında Herşey !

ATV Sporu Nedir? Nasıl Yapılır? ATV Motor Özellikleri

Spread the love

ATV Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?

ATV isimli araçlar zorlu arazi koşullarında üstün dayanıklılık gösteren pratik ve kolay yol alan araçlardır. Farklı tasarımlardan oluşabilen ATV’ler çok beğenilmekte ve eğlenmek için sıkça kullanılırken aynı zamanda şehir içinde trafikte de kullanılır. ATV sporu ise arazi yarışlarında keyifli vakit geçirmek isteyenlerin tercihidir. Doğa gezileri, arazi yarışları ve şehir iç kullanıma uygun olan ATV’lerin üretimi otomobillerden sonra olmuştur. Bu konudaki ilk fikirler 1950 yıllarında ortaya atılmış olmakla beraber ilk üretimlerin ve ön çalışmaların yapılması 1960’a dayanmaktadır. İlk üretildiği zamanlarda pek rağbet görmeyen bu araçlar bazı zümreler tarafından da çok sevilmiştir. Piyasaya sürülen ilk üretilen araçlar Honda, Suzuki gibi Japon markalar tarafından tasarlanmıştır.

ATV Sporu Ne Zaman Başlamıştır?

ATV’lerin üretilmesi ve belli bir kesim tarafından ilgi görmesi sonucunda sporda kullanılmaya başlanan bu araçların dayanıklılık seviyeleri yüksek olduğundan spor müsabakalarının yapılması çok uzun zaman almamıştır. Bilinen sportif amaçlı ilk ATV yarışları ABD’de olmakla beraber 1980 yılında gerçekleştirilmiştir. Sportif faaliyetlerdeki artış sayesinde ATV üreticileri sayısı artmakla beraber çeşitli modeller tasarlanmıştır. Zamanla yeni bir sektör halini alan ATV üreticiliği araçların fonksiyonelliği için geniş bir saha oluşturulmuştur.

ATV Sporu Nedir ve Nasıl Yapılır
ATV Sporu Nedir ve Nasıl Yapılır

2006 yılında kurulan CMR, ATV yarışları artmasına ve düzenli aralıklarla faaliyet göstermesini sağlamıştır. Bu sayede dünyaca daha da tanınan bir spor haline gelen bu spor ülkelerde yaygınlaşmıştır. Sektörde kaydedilen ilerlemeler ile beraber Türkiye’de ATV kullanımı doğa turları ve turistik geziler ile artma imkânına sahip olmuştur. ATV yarışlarında kullanılan motorlar araçlar daha fazla hızlı sürüş gücüne sahip olmakta ve dünya devi markalar tarafından üretilmektedir. ATV safari dağ yollarında, akarsu üzerlerinde doğa sporlarına meraklı olanların ve macera arayanların keyifli vakit geçirmesini sağlar. Zorluk dereceleri birbirinden farklı olan parkurlarda yapılan spor adrenalin tutkunlarına farklı bir deneyim sunmaktadır.

ATV Motorun Özellikleri

ATV, dört ya da daha fazla tekerleğe sahip yakıt püskürterek çalışan arazi aracıdır. Küçük boyutlu olan bu araçlar hobinin yanı sıra hizmet amacı ile de kullanılmaktadır. Hizmet amaçlı ATM motorlar yüksek hız ve yüksek çekiş gücüne sahiptirler. Bu araçlar arazide rahat ilerlemekte ve yüksek motor hacmi bulunduğundan durmaksızın hedefe hızlıca ulaşabilirler. Motor sağladığı gücü tekerleklere iletirken c.v.t. türü şanzıman kullanır.

Genellikle arazide gezmek için kullanılan ATV motor modelleri farklılık göstermektedir. Farklılıklar tasarımında olabilmekle beraber motor gücünde de olabilir. Yüksek hızlı bir ATV’ye sahip olmak isteyenler karşılaştırarak ATV motor satın almalıdır. Hobi dışında kurumlar tarafından tercih edilen ATV’ler de bulunur. Bu modeller altı tekere sahiptir. Bu tekerlere güç motordan iletilir ve performansları oldukça yüksektir. ATV’ler arkadan itişli şekilde de kullanılabilir. Hizmet amacı ile üretilen motorlarda motor hacmi 250 ile 1000 cc arasında değişebilmektedir.


Add Your Comment

* Indicates Required Field

Your email address will not be published.

*